Porsche, Adeta Geceyi Gündüze Çeviren Yeni Far Teknolojisini Duyurdu: 600 Metre Uzağı Bile Aydınlatıyor!

22
3
2
1
0
Porsche, kendi tabiriyle 'geceyi gündüze çeviren' yeni nesil far teknolojisini duyurdu. Teknoloji, birnirinden bağımsız kontrol edilebilen micro-LED'ler ve piksellere yer veriyor.

Otomobil sektörü son yıllarda takip edilmesi zor derecede gelişti. Otonom araçlar artık normal karşılanan araçlara dönüşmüşken, bu gelişim aracın farında dahi kendisini gösterdi; duruma göre aydınlatan farlar çıkış yaptı.

Bugünse far teknolojileri konusunda Alman otomobil devi Porsche’den önemli bir duyuru geldi. Porsche, ‘yeni nesil ışık teknolojisini’ geliştirdiğini duyurdu. Peki nedir bu yeni teknoloji?

Her biri ayrı ayrı kontrol edilebilen micro-LED'ler ve pikseller:

porsche

Porsche’un geliştirdiği yeni teknoloji, her biri birbirinden bağımsız olarak kontrol edilebilen 16 bin adet micro-LED’e yer veriyor. Porcshe’a göre farlar, 600 metre uzaklıkta bile geceyi gündüze çevirecek kadar güç üretebiliyor.

Bu kadar güce rağmen bile farlar, enerji harcaması konusunda oldukça verimli sonuçlar sunabiliyor. Bu verimliliğin ardındaki en büyük neden ise her bir pikselin yalnızca ihtiyaç duyulduğu anda çalışması.

porsche

Piksel demişken, bu yeni teknoloji her bir far başına toplam 32 bin 768 adet kontrol edilebilir piksele yer veriyor. Sonuç olarak farlar, 1.400 lumenlik ışık üretebiliyor.

porsche

Tabii yeni farlar yalnızca parlaklıklarıyla da öne çıkmayacak. Farlar, şerit aydınlatması, adaptif kısa-uzun ayarlamaları ve karşıdan gelen aracı algılama gibi pek çok özelliğin gelişmiş sürümlerine sahip olacak.

25 patent ile elde edilen yenilikçi teknoloji, Porsche’un piyasaya süreceği yeni modellerde farklı tasarımlarla karşımıza çıkacak.

Kaynak : https://newsroom.porsche.com/en/2022/innovation/porsche-led-main-headlights-with-hd-matrix-beam-light-technology-30770.html
22
3
2
1
0
Emoji İle Tepki Ver
22
3
2
1
0