Twitter'ın Kardeş Şirketi Square'den 29 Milyar Dolarlık Dev Satın Alma

8
1
0
0
0
Jack Dorsey'in kurduğu finans şirketi Square, 29 milyar dolarlık ödeme yaparak Afterpay isimli finans şirketini satın aldı. Bu satın alma işleminin, Afterpay'in değerini yüzde 30 artırması bekleniyor.

Dünyanın en büyük mikroblog sitesi Twitter'ın kurucusu Jack Dorsey'in sahibi olduğu dijital finans şirketi Square, sektördeki devasa bir satın alımı gerçekleştirdi. Bu bağlamda Avustralya merkezli Afterpay isimli finans şirketini satın alan Square, anlaşma için 29 milyar dolar ödeme yapmayı kabul etti. Hisse senetleri üzerinden gerçekleştirilen satış işlemi, Dorsey tarafından memnuniyetle karşılandı.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Jack Dorsey, Square ile Afterpay'in ortak bir amaca hizmet ettiğini ve satın alımın da bu ortak amaç nedeniyle gerçekleştirildiğini söyledi. Dünya genelindeki finans sistemlerinin daha adil ve herkes tarafından ulaşılabilir olması gerektiğine dem vuran Dorsey, Afterpay ile tüketicilere ve tüccarda çok daha iyi bir dijital alışveriş deneyimi sunulacağını ifade etti. 

Afterpay, bu anlaşmayla yüzde 30 değerlenecek

Afterpay

Finans analistleri, Afterpay'in bu anlaşma neticesinde yüzde 30 değerleneceğini ifade ediyorlar. Belirli koşullara sahip olan anlaşmanınsa 2022'nin ilk çeyreğinde tam anlamıyla onaylanması bekleniyor. Öte yandan bu satın alım sayesinde Square'in hizmet kapsamı da genişleyecek. Zira Afterpay, başta Avustralya olmak üzere ABD, Kanada ve Yeni Zelanda gibi çeşitli ülkelerde hizmet veriyor.

Konuyla ilgili edinilen bilgilere bu satın alma işlemi, Afterpay çalışanlarını pek etkilemeyecek. Hatta şirketin kurucu ortakları bile Square bünyesinde Afterpay'i yönetmeye devam edecekler. Ayrıca Afterpay'in önde gelen yöneticilerinden bir ya da birkaç tanesi, Square'in yönetim kuruluna atanacak. Bu satın alma, Square ile Afterpay için yepyeni bir dönemin başlangıcı olacak gibi görünüyor.

Kaynak : https://techcrunch.com/2021/08/01/square-to-buy-buy-now-pay-later-giant-afterpay-in-29b-deal/
8
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
8
1
0
0
0