Yerli Otomobilin Ön Sipariş Bedelinin Ne Kadar Olacağı Belli Oldu

420
32
28
27
26
Geçtiğimiz hafta görücüye çıkan yerli elektrikli otomobil, hem tasarımı hem de teknolojik özellikleriyle büyük beğeni kazanmıştı. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) bünyesindeki ön sipariş işleminde ön ödeme miktarının 30-40 bin TL olacağı tahmin ediliyor.

Beş 'babayiğit' tarafından oluşturan bir konsorsiyum olan Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) tarafından geliştirilen yüzde 100 elektrikli yerli otomobil, manşetleri süslemeye devam ediyor.

Üzerindeki perdenin kalkmasıyla birlikte belediyelerden sivil toplum kuruluşlarına, kamu kurumlarından spor kulüplerine kadar pek çok kurum ve kuruluş, araca talip olduklarını açıkladı. Öyle ki, Türkiye’nin Otomobili için talebin şimdiden 120 bini aştığı söyleniyor.

Yerli otomobil için ön sipariş bedeli 30-40 bin TL olacak

yerli otomobil

Tasarımı kadar sahip olduğu üstün teknolojik özelliklerle de bir hayli dikkat çeken yerli elektrikli otomobil için ön sipariş süreci başlıyor. Bugün ortaya çıkan bilgilere göre bu süreç, tek elden yönetilecek ve koordinasyonu Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) sağlayacak. Böylece söz konusu çalışma ile Türkiye’de yerli otomobili kaç kişinin almak istediği belli olacak. 

Ön siparişler, fabrika kurulduktan sonra alınmaya başlanacak. TOBB bünyesinde toplanacak ön ödeme ücretlerinin, fabrika için gerekli olan yatırımın bir kısmını karşılaması bekleniyor. Ön ödeme miktarının 30-40 bin TL olarak belirleneceği tahmin ediliyor.

"Yerli otomobile şimdiden yıllık üretim miktarı kadar talep var"

yerli otomobil TOGG

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (BTSO) ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Burkay, Anadolu’nun dört bir tarafından gelecek alım taleplerinin yerli otomobilin üretim sürecine destek olacağını belirtti. "Bu kampanya, tabandan gelen taleplerle öne alındı. Fabrikaya en büyük destek bu kampanya olacak” diyen Burkay, şu anda neredeyse yıllık üretim miktarı olan 175 bin adet kadar talep olduğunu aktardı.

Yerli elektrikli otomobilin üretileceği fabrika, Bursa’nın Gemlik ilçesine kurulacak. TOGG tarafından 22 milyar TL yatırımla inşa edilecek olan fabrikaya devlet desteği de sağlanacak. Kurulacak üretim tesisinde 300’ü nitelikli personel olmak üzere toplam 4 bin 323 kişiye istihdam sağlanacak. Yerli otomobil, 2030 yılına geldiğimizde 5 farklı modele sahip olacak ve yılda 175 bin adet üretilecek.

Kaynak : https://www.sabah.com.tr/galeri/ekonomi/yerli-otomobil-almak-isteyenler-dikkat-talep-toplama-basliyor-iste-odenecek-rakam/10
420
32
28
27
26
Emoji İle Tepki Ver
420
32
28
27
26