Steam’in Bilgisayarınızı Konsola Dönüştüren Geniş Ekran Modu 10 Yılın Ardından Güncellendi (Unuttular Sanmıştık)

37
3
2
1
0
Steam'in bilgisayarınızı âdeta konsola dönüştüren Geniş Ekran özelliği, çıkışından sonra ilk kez güncellendi. Geniş Ekran modunun yeni tasarımını nasıl kullanabileceğinizi de anlattık.

Dünyanın en büyük dijital oyun pazarı ve kütüphanesi olan Steam, şüphesiz ki hemen hemen her oyuncunun kullandığı vazgeçilmez uygulamalardan birisi. Uzun zamandır sabit bir görünüme sahip olan Steam’in bazı kısımları geçtiğimiz yılın son aylarından itibaren yavaş yavaş değişmeye başladı.

İlk önce indirme sekmesi değişen Steam’in geçtiğimiz aylarda önce mobil uygulaması daha sonra da mağaza tasarımı yenilenmişti. Bugün ortaya çıkan bilgilere göre Steam’in bir sonraki güncellemesinde yenilenen bir diğer yer ise “Geniş Ekran” görünümü olacak.

Konsola daha çok benzeyecek

2012 yılında ilk kez kullanıma sunulan Geniş Ekran özelliği, temel olarak kontrolcü ile büyük ekranda mağaza ve kütüphaneniz arasında rahatça dolaşmanızı ve oyunları klavye ve fareye ihtiyaç duymadan çalıştırmanıza imkan sağlıyordu. Özellikle büyük monitör ya da televizyon kullanarak ve “yatarak” oyun oynayan kullanıcıların sıklıkla kullandığı bu özellik gerçekten de çok eski bir görünüme sahipti.

Çıkışından tam 10 yıl sonra güncelleme alan Geniş Ekran modu, Steam Deck’te kullanılan arayüzü bilgisayarınızda kullanmanıza olanak sağlıyor. Steam Deck kullanıcılarının severek kullandığı bu yeni arayüz, çok daha temiz ve Steam’in yeni tasarım diline uygun görünüyor. Ayrıca Steam Deck benzeri taşınabilir bilgisayarları kullanan ve bu özelliği test eden Steam kullanıcıları, arayüzün Steam’in sevilen konsolundan daha hızlı çalıştığını ve taşınabilir bilgisayarlarda Steam kullanımını kolaylaştırdığını belirtiyor.

Peki Steam'in yeni Geniş Ekran modu nasıl kullanılır?

Steam’in henüz Beta aşamasında test ettiği bu özelliği kullanmak için öncelikle Steam uygulamasını Beta sürümüne güncellemeniz ve sonrasında oyunun kısayolunda birkaç ayarlama yapmanız gerekiyor. Gelin hep birlikte bu işlemin nasıl yapılacağına yakından bakalım

  • Steam uygulamasına giriş yapın
  • Sol üst kısımda yer alan Steam yazısına tıkladıktan sonra açılan menüdeki Ayarlar sekmesine tıklayın.
  • Açılan sekmede Hesap bölümünden (1) Beta Katılım” kısmında yer alan “Değiştir” tuşuna tıklayın. (2)
  • Burada göreceğiniz “Steam Beta Update” seçeneğini seçin (3) ve Tamam’a tıklayın.
  • Bu adımdan sonra Steam uygulaması güncellenmesi için kapanıp tekrar açılacaktır.
  • Güncelleme sonrasında Steam uygulamasını tamamen kapatın.
  • Steam uygulamasının kısayoluna sağ tıklayarak “Özellikler” seçeneğine tıklayın.
  • Açılan penceredeki “Hedef” kısmında yer alan yazının sonuna “ işaretleri olmadan “-gamepadui” yazısını ekleyin ve Tamam’a tıklayın. (4)

Bu adımın ardından Steam uygulamasını açtığınızda uygulama otomatik olarak yeni Geniş Ekran modunda açılacak. Ancak ne yazık ki şu anda test aşamasında bu arayüzden normal arayüze geçiş yapamıyorsunuz. Normal Steam görünümüne dönmek içinse uygulamayı kapattıktan sonra kısayola eklediğiniz “-gamepadui” ibaresini silmeniz gerekiyor.

Kaynak : https://www.xda-developers.com/valve-overhauls-steam-big-picture-mode/
37
3
2
1
0
Emoji İle Tepki Ver
37
3
2
1
0