Elon Musk, Hedeflerini ve Gelecek Planlarını Açıkladı: "Yapay Zeka ile İnsanın Bütünleşmesini İstiyorum"

8
7
1
1
1
Dünyanın en zengin insanı Elon Musk, Çin medyasına insanlığın geleceği ve sürdürülebilirlik gibi konularda açıklamalarda bulundu. Musk, teknoloji şirketlerinin Mars'ta kendi kendine yeten bir şehir gibi hedeflerinin olduğunu belirtirken on yıldan kısa sürede birbirimize robot hediye edebileceğimizi ifade etti.

Dünyanın en zengin insanı Elon Musk, son zamanlarda Twitter ile arasında yaşananlar başta olmak üzere birçok konuda gündeme geliyor. Ünlü iş insanı geçtiğimiz günlerde kendi sosyal medya platformunu kurabileceğini gösteren bir paylaşımla da dikkatleri üzerine toplamıştı. Tesla, SpaceX gibi dev şirketlerin başındaki isim, şimdi de yeni açıklamalarda bulundu.

 Musk, Çin hükümetine bağlı bir dergiye sürdürülebilir enerji, beyin implantları ve uzay araştırmaları gibi konularda açıklamalarda bulundu. Çin Siber İdaresi (CAC), ülkenin sansür gibi konulara bakan bir internet düzenleyicisi olarak nitelendiriliyor. 2013’de kurulan CAC, online içerik, kullanıcı verileri ve dijital güvenlik gibi konular ile ilgili politikaları oluşturuyor. Kurumun daha sonra kurulan China Cyberspace isimli bir dergisi de bulunuyor. Musk da bu derginin temmuz sayısında yer alıyor.

Musk, on yıldan az sürede birbirimize hediye olarak ‘robot’ alabileceğimizi söylüyor

The Verge’e göre Musk’ın genelde düzenleyici duyurular ve internet politikaları hakkında araştırmalar yayınlayan bu dergiye verdiği röportaj, bazı çarpıcı açıklamalara yer verdi. Ünlü girişimci dergiye teknoloji ve insanlık ile ilgili düşüncelerini paylaşmak için davet edildiğini aktardı ve bu konularla ilgili Neuralink, SpaceX ve Tesla şirketleri üzerinden açıklamalarda bulundu. Musk, şirketlerinin insanlık için daha iyi bir geleceğe yardımcı olduğunu ifade etti.

51 yaşındaki milyarder verdiği röportajda şirketlerinin nasıl insanlığa yardımcı olduğunu açıklayarak şunları söyledi: “Sürdürülebilir bir geleceğe katkıda bulunan her alan yatırımımıza değer. Üç şirket de insanlığın ilerlemesini sağlamak ve dünya için yararlı şeyler yapmak için kuruldu. Tesla sürdülebilir enerjiye geçişi hızlandırmak, Neuralink tıbbi gelişmeler, SpaceX ise uzay araştırmaları için hizmet veriyor.”

Bunlara ek olarak Musk, bazı hedefleri ile ilgili de konuştu. İş insanı, kendi kendine yeten bir Mars şehri, insanların yapay zekâ ile bütünleşmesi gibi şeylerin teknoloji şirketlerinin nihai hedefleri arasında yer aldığını aktardı. Musk ayrıca, geçtiğimiz günlerde bir fotoğraf paylaşılan Tesla robotu ile ilgili de konuştu ve on yıldan az bir sürede insanların birbirine robot hediye edebileceğini belirtti.

Musk’ın bu açıklamalarının akıllıca bir hareket olduğu söylenebilir. Çünkü bu tarz röportajlar, ünlü iş insanının kendi teknolojilerini Çin hükümetine ve halkına detaylı bir tanıtım sunması için fırsat tanıyor.

Musk’ın dergiye yaptığı açıklamalar ‘ifade özgürlüğü’ talepleriyle çelişiyor mu?  

Milyarder, Çin’i yeşil enerji, yapay zekâ, uzay araştırmaları konusunda kendilerine katılmasını da istediğini söyledi: “Umarım daha fazla insan dünyanın sürdürülebilir enerjiye geçmesi savaşında bize katılır. Ayrıca, Çinli ortaklarımızın temiz enerji, yapay zekâ, uzay araştırmaları, insan-makine birleşimi gibi konularda bize katılmasını memnuniyetle karşılarım.”

Musk’ın dergiye verdiği bu röportajın, her ne kadar teknolojilerini tanıtmak ve gelecekte bizi nelerin beklediğini göstermek için önemli olduğu düşünülse de ‘ifade özgürlüğü’ talebiyle biraz çeliştiği söylenebilir. Bilindiği üzere ünlü iş insanı, her zaman kendisinin ifade özgürlüğü destekçisi olduğunu söylüyor; hatta Twitter’ı satın almak istemesinin sebebinin bile bu olduğunu belirtiyor. Ancak Musk, bu açıklamalara rağmen çevrim içi sansür kararlarıyla ünlenen CAC’ye röportaj veriyor.

CAC, dijital platformlarda bazı içerikleri yasaklayan, kurallara uymayanları da cezalandıran bir düzenleyici. Yıllar boyunca online mecralara kısıtlamalar getiren kurum, daha önce Apple’da yer alan bir Kur’an uygulaması, bir araç çağırma uygulaması gibi birçok şeyi kaldırmıştı. CAC ayrıca, Çin Komünist Partisi hakkında ‘yasadışı’ olarak nitelendirilen yorumlara karşı hamleler yapmış, sosyal platformlardaki kullanıcılar tarafından paylaşılan her yorumun incelenmesini gerektiren yasalar önermişti.

Kaynak : https://www.theverge.com/2022/8/13/23304250/elon-musk-pitch-magazine-china-cyberspace-cac-censorship-agency-tesla-spacex-neuralink
8
7
1
1
1
Emoji İle Tepki Ver
8
7
1
1
1