Europa Universalis 4'te Osmanlı’nın ‘Aşırı Güçlü’ Olması Oyuncuları Çileden Çıkarıyor!

172
32
7
2
1
Europa Universalis IV'ün geçtiğimiz haftalarda yayınlanan ve oyuna Osmanlı'nın tüm özelliklerini ekleyen Domination isimli paketi, bazı tartışmalara neden oldu. Oyuncular, Osmanlı İmparatorluğu'nun gücünden rahatsız olmaya başladılar.

Dünyanın en popüler strateji oyunlarından Europa Universalis IV ile ilgili garip bir gelişme yaşandı. Oyuncular, Osmanlı Devleti nedeniyle akıllarını kaçırma noktasına geldiler. Çünkü oyuna Osmanlı İmparatorluğunu tüm özellikleriyle kazandıran "Domination" isimli genişletme paketi, piyasaya sürüldüğünden beri oyundaki tüm dengeler değişti. Gelin hep birlikte bıyık altından gülmenize yol açacak bu gelişmeye yakından bakalım.

Europa Universalis IV'ün Domination isimli genişletme paketi, geçtiğimiz haftalarda piyasaya sürüldü. Osmanlı İmparatorluğu da bu genişletme paketiyle oyuna tam olarak edildi. Ancak Osmanlı İmparatorluğu dönemindeki "Beylerbeyliği" sistemi, Osmanlı'nın muhteşem bir hızla yükselmesine yol açıyor. Hal böyle olunca da Osmanlı İmparatorluğu'na karşı gelmeye çalışan oyuncular, hiçbir şekilde güç gösteremiyorlar.

Doğu Avrupa veya Asya'daki hiçbir ülke, Osmanlı'nın gücüne karşı koyamıyor!

Europa Universalis IV

Yukarıda, "trisolaryen" ismini kullanan oyuncunun 1444 ila 1517 yılları arasındaki genişlemesini görüyorsunuz. Reddit'te paylaşılan görüntünün bir dünya rekoru olduğuna inanılıyor. Bunun nedeni ise Beylerbeyliği sistemi. Osmanlı'nın gerçek hayatta kullandığı bu sistemin zaman geçtikçe sadece Osmanlı İmparatorluğu'na avantaj sağlaması, trisolaryen'in rekor kırmasını sağladı. Peki Beylerbeyliği sistemi oyunu nasıl etkiliyor?

Osmanlı'nın Beylerbeyliği sistemi, Europa Universalis IV'te özerk vasallar olarak tanımlanıyor. Topluluklar, zaman geçtikte savaşmadan veya herhangi bir anlaşmazlığa düşmeden Osmanlı İmparatorluğu'nun bir parçası haline geliyorlar. Üstelik bu süreçte Osmanlı İmparatorluğu için ek kaynaklar da sağlanmış oluyor. Savaşmayan, isyan çıkarmayan ve diplomatik ilişkilere de karışmayan topluluklar, Osmanlı'ya destek olmaktan başka bir şey yapmıyorlar.

Oyuncular çıldırmış durumda!

Europa universalis

Europa Universalis IV: Domination'ın Steam sayfası ile Reddit'teki tartışma başlığı, Paradox Interactive'e yöneltilen eleştirilerle dolu. Bu eleştirilerin buluştuğu ortak nokta, Osmanlı İmparatorluğu'nun aşırı güçlü (overpowered - op) olması. Hal böyle olunca genişletme paketindeki Beylerbeyliği sisteminin kaldırılması isteniyor. Ancak bu da tarihsel gerçekliklere aykırı. Geliştirici ekibin neler yapacağını önümüzdeki günlerde göreceğiz...

Kaynak : https://www.pcgamer.com/it-is-really-really-op-europa-universalis-4-dlc-feature-lets-you-conquer-the-world-at-record-pace/
172
32
7
2
1
Emoji İle Tepki Ver
172
32
7
2
1