• Anasayfa
  • Mobil
  • iPhone 12 Serisi Beklenenden Daha Pahalı Olacak İddiası

iPhone 12 Serisi Beklenenden Daha Pahalı Olacak İddiası

40
16
7
4
1
Apple’ın resmi olarak ertelenen iPhone 12 serisi akıllı telefonları, firmanın tüm çabalarına rağmen beklenenden daha yüksek fiyat etiketlerine sahip olabilir. En azından söylentiler bu yönde.

Yurtdışı fiyatlarında 1000 dolar/1000 euro psikolojik eşiğini en azından temel modellerde aşmamayı amaçlayan Apple, bu nedenle bazı dikkat çekici kararlar alma yoluna gidebiliyor. Yine de son ortaya çıkan sızıntılara göre firmanın kullandığı yöntem işe yaramayabilir ve iPhone 12 serisi oldukça pahalı olabilir.

Sektör analizleriyle tanınan TrendForce’a göre, yeni serideki tartışma yaratan kesintilere rağmen iPhone 12 serisi bugüne kadarki en pahalı iPhone ailesi olacak ve daha önce tahmin edilenden 150 dolar daha yüksek fiyat etiketiyle piyasaya sürülecek.

iPhone fiyatları artış gösterecek

iphoıne 12 konsept

TrendForce’a göre, başlangıç seviyesi olan 5.4 inçlik iPhone 12, 6.1 inçlik iPhone 12 Plus, iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max fiyatları sırasıyla 749 dolar, 849 dolar, 1099 dolar ve 1199 dolar olacak. Özellikle iPhone 12 Plus’ın fiyatının 150 dolar artacak olması büyük dikkat çekti.

Bu fiyat artışının sebebi olarak da 5G gösteriliyor. Bu standardın dünyanın büyük kısmında henüz kullanılamadığını da göz önüne alırsak artış tartışmalara neden olabilir. 

5G teknolojisini destekleyen mobil cihaz çipleri şu anda oldukça pahalı olmalarıyla dikkat çekiyor. Son tahminlere göre bu özelliği çiplere eklemenin birim başına maliyeti firma için 135 dolar olacaktı. Apple’ın kazancıyla birlikte bu rakam 200 dolara rahatlıkla çıkabilir.

Apple’ın fiyatları teknolojisiyle birlikte artıyor

iphone 12 konsept

Firma geçtiğimiz yıl da iPhone modellerinde LCD ekranlardan OLED’e geçiş yapmıştı. Bunun sonucu olarak da geçen yılın fiyatlarında artış görmüştük. Apple ise bu fiyat artışlarının etikete yansımasını azaltmak için aksesuarları kesiyor.

Kulaklıkları kutudan çıkararak işe başlayan Apple ayrıca bataryaları da küçültme yoluna gitmişti. Yeni A14 çiplerinin daha az enerjiye ihtiyaç duyacağı, daha verimli olacağı ifade edilmişti. Böylece batarya değişiminin kullanıcı deneyimini etkilememesi amaçlanıyordu. 

Apple her ne kadar fiyatları düşük tutmak için elinden geleni yapsa da yükselen fiyatları nedeniyle rakiplerine karşı zor zamanlar yaşayabilir. Belki de Apple, daha uygun fiyatlı ancak 5G desteği sunmayan bir iPhone 12 Pro ile denge sağlayabilir.

Kaynak : https://www.forbes.com/sites/gordonkelly/2020/08/29/apple-iphone-12-pro-price-price-cost-release-date-iphone-11-pro-max-upgrade/#9cacc343d34a
40
16
7
4
1
Emoji İle Tepki Ver
40
16
7
4
1