• Anasayfa
  • Oyun
  • PlayStation 4 İle PlayStation 4 Pro’nun Farkları Nelerdir?

Konsol Dünyasının En Güncel Sorusunu Cevaplıyoruz: PlayStation 4 İle PlayStation 4 Pro’nun Farkları Nelerdir?

13
4
4
2
1
10 Kasım itibariyle 1.700TL fiyatla satışa çıkan PlayStation 4 Pro sonrasında kafalarda binlerce soru oluştu. Biz de Webtekno olarak bu soruların hepsine cevap veriyoruz.

Sony’nin belki de en sevdiği alt bölümü olan Sony Entertainment’ın ürünü PlayStation, 10 Kasım’da piyasaya sürdüğü PlayStation 4 Pro ile net bir şekilde seviye atladı. 4K oyun deneyimini konsollara getiren PlayStation 4 Pro sonrası hem PS4 kullanıcıları hem de yeni bir konsol almak isteyenlerin kafasında binlerce soru var. Ben de bir hışımla aldığım PS4 Pro sonrasında kafanıza takılan soruların hepsini cevaplamak için böyle bir içerik hazırlamak istedim. Neyse, direkt olarak olayımıza dalalım;

Hacı, Bu PlayStation 4 Pro Ne Şimdi?

Direkt olarak sorulacak soru elbette bu olacak. PS4 Pro nedir? Yeni nesil bir konsol mu? gibi sorular. İlk olarak gelin bunu açığa kavuşturalım.

Adından da anlaşılacağı gibi PlayStation 4 Pro, bir PlayStation 4 varyasyonu. Yani yeni bir konsol değil, PlayStation 5 gibi düşünmek mantıksızlık olacak. Tabii PlayStation 4’e göre daha iyi bir konsol olduğu net. Sonuçta donanımsal bazda ciddi geliştirmeler bulunuyor. Ancak PS4 Pro, PS4’e göre daha iyi fps ve 4K desteğiyle öne çıkacak.

Daha kalın, daha ağır olmasını da buna borçlu. İçerisinde Polaris mimarisine sahip AMD Jaguar işlemci, PS4’e göre 2 kat daha iyi AMD Radeon grafik birimi, yeni nesil 4K destekli bağlantı teknolojileri ile geliyor. Sonuç olarak 2 kata kadar daha iyi bir destek verebilen bir cihaz var. (Teknik özellikler bakımından şu kadar TFLOP vs demeye gerek yok, daha iyi işte)

Tamam, Peki PlayStation 4’ten Farkları Neler?

En çok merak edilen detayımız da bu. PS4 ailesinde diyoruz, ama 2 kat daha iyi diyoruz. E bunun ne farkı olacak ki?

İşte böyle yine devasa teknik detaylara girmeden ben size PS4 ile PS4 Pro’nun ana farklarını özet geçerek bunu sizin için kolaya indirgeyeceğim;

Şöyle ki, PlayStation 4’te özellikle yeni nesil oyunlarda (hatta bunların online platformlarında) fps sıkıntıları baş gösteriyor. Oyun zevkiniz genelde oldukça iyi olsa da akıcılık konusunda PS4 bizleri sekteye uğratabiliyor. PC platformunda en az 5.000TL fiyata sahip bir canavar topladığınızda PS4 nal toplayacak düzeye gelince Sony duruma el atarak donanım güncellemesi yapmış oldu.

PS4’e göre açık bir şekilde daha iyi FPS, yani daha akıcı oyun deneyimi sunan PS4 Pro, aynı zamanda 4K ve HDR oyun deneyimi gibi efsanevi bi özelliğe sahip. HDMI 2.0 portuna sahip olan cihaz, yeni AMD Radeon’u ile native olmasa da sizlere 4K görüntü sunabiliyor.

Native Değil mi? E Nasıl Olacak Bu?

Hemen bunu da açıklayalım. Bildiğiniz gibi şu anda piyasadaki hiçbir PlayStation oyununda 4K desteği yok. Ancak bazı oyunlara gelen yamalarla upscale yöntemi dediğimiz sistemle 4K ve HDR oyun deneyimi yaşayabiliyoruz. Yani oyun 1920 x 1080 piksel’den ya da 1440p'den donanım ve yazılım desteği ile 3840 x 2160 piksele yükseltiyor. Bunu da piksel kaybı ya da görüntüde sorun olmadan yaparak size oyuna günümüz koşullarında gelebilecek en sağlam remastered olayını yapıyor diyebiliriz.

Oyun aynı, ama görüntü ve efektler bir şahane oluyor. Hatta biraz daha basite indirgeyerek söylemek gerekirse bir oyunu Medium-High arasında bir grafikle oynarken bir anda Ultra’ya aldığınızda nasıl ortam şenleniyorsa aynı durum PS4 ve PS4 Pro arasında da geçerli.

Yine 4K desteklemeyen oyunlardan ele alacak olursak iyi bir bilgisayarda High ya da Ultra grafik ayarları yerine Medium’da oynarsanız nasıl oyun akıcı hale geliyorsa, aynı şekilde mevcut oyunlarda da bu şekilde fps artışı ve bariz akıcılık meydana geliyor.

4K ve HDR Oyun İçin Televizyonu Unutmamak Gerek

İşte PS4 Pro için en önemli detaylardan biri bu. Şimdi, sizde HD ya da Full HD bir televizyon varsa gidip PS4 Pro aldığınızda elinizde daha akıcı oyun dışında bir şey olmayacak. Bu sebeple PlayStation 4 Pro alırken en iyi PS4 Pro deneyimi için 4K ve HDR destekli bir televizyon şart.

Hangi 4K Televizyon Gerekli?

Şimdi, eğer bir 4K televizyon alacaksanız bunun da maalesef çeşitli şartları var. En başta HDR desteğine sahip olmalı ve 4K’yı yani 3840 x 2160 piksel şeklinde verebilecek gerçek bir 4K televizyon ihtiyacınız var. HDR noktasında da HDR-10 dediğimiz formatı desteklemesi daha iyi olacaktır.

Ayrıca bunu 10bit ile sağlaması da bir avantaj. 8bite göre büyük farklılık olmasa da yeni alacaksanız 10bit olmasına dikkat etmenizde fayda var. Bir de 4K destekleyen HDMI 2.0 portuna sahip olmasına dikkat edin. Hatta elinizde zaten tüm gereksinimleri karşılayan bir 4K TV varsa 4K’yı destekleyen HDMI 2.0 portuna da bağladığınızdan emin olmanızı tavsiye ediyorum.

Sonuç olarak tam performanslı oyun deneyimi için en az 2.500TL değerindeki 4K UHD televizyonlardan birini hatta mümkünse daha pahalı televizyonlardan almanızda fayda var.

Anlaşıldı, Peki Bende PS4 Var, PS4 Pro’ya Geçmeli miyim?

Şimdi gelelim esas soruya, PS4 Pro’nun avantajlarından bahsettik. Ama bunun da bir maliyeti var. Fakat sizde bir PS4 varsa PS4 Pro’ya geçiş yapmak gerekecek mi işte bu sorunsal da önemli.

Şimdi ise bu noktaya başlıklar eşliğinde detaylandıralım.

Nasıl Bir Konsol Oyuncususunuz?

Bu gerçekten önemli bir soru. “Ya aldım arada PES atıyorum falan” tarzında bir konsol oyuncusu iseniz tamam, cevabınız belli. Gerek yok olacak. Ama sağlam bir gamer kafasında AAA oyunların çoğunu oynayan, BF ve CoD serisinde çoklu oyuncu modlarında harikalar yaratan, ya da yaratmasa bile zamanının çoğunu bu oyunları oynayıp Uncharted 4 çıktığında, Titanfall 2 geldiğinde eli ayağı titreyen, daha BF1’in incelemeleri gelmeden oyunun incelemesini yapacak düzeyde senaryoları bitirmiş online’da seviye kasan biri iseniz sanırım gerekli olacak.

Çünkü oyuncu dediğimiz ayrım bence önemli. Bir oyuncu için en önemli detay oyunun sunduğu görüntü kalitesi ve elbette fps değer. PS4’te sık yaşanan fps düşüşlerinden bunalmış, sırf laglar yüzünden boş yere defalarca kill kaçırmış veya ölmüş biri iseniz içinizi PS4 Pro rahat ettirecek. Çünkü televizyon fark etmeksizin önemli bir fps artışı var ve bu 10-15fps seviyesinde.

60fps’yi artık veremeyen PS4’e karşın 60’a çıkabilen, yoğun sahnelerde büyük düşüşler yaşamayan bir PS4 Pro, oyuncu kesimin dikkatini mutlaka çekmiş olmalı.

Gelir Düzeyiniz Nasıl?

Bir diğer detayımız ise tabiki maliyet. Eğer gelir düzeyiniz iyiyse ve 4K HDR TV’ye zaten sahip iseniz alın geçin. Sonuçta normal bir oyuncu ya da gamer olsanız dahi sizin için daha iyi oyun deneyimi sunacak olan PS4 Pro’ya geçiş yapmak pek de sorun olmayacak.

Hatta 2017 ile TR’ye gelecek PlayStation VR ile daha iyi bir deneyim vadedeceği için de bir nedeniniz olacak. Onu da aldığınızda mis gibi sisteminiz olacak.

Sonuç olarak PS4 sahibi olan biri bahsettiğim detaylara önem veren, gelir durumu iyi, 4K HDR televizyonu olan, ya da almışken yanında alabilecek biri için geçmek mantıklı. Ama diğer türlü PS4’ten devam edebilirsiniz gönül rahatlığıyla. 

Neden mi? Onu da açıklayalım;

PlayStation 4 ve PlayStation 4 Pro Oyunları Fark Edecek mi?

Böyle bir dünya yok :) PS4 oyunu PS4 oyunudur. Yani PS4 Pro için ayrı bir oyun diye bir şeyin hiçbir zaman olmayacağı PlayStation tarafından binlerce defa tekrar edildi. Her çıkan yeni PS4 oyunu klasik PlayStation 4, PS4 Slim ya da Pro fark etmeksizin rahat oynanacak. Ama PS4 Pro avantajını ortaya koyacak.

Şöyle ki; aklıma ilk olarak Horizon Zero Dawn geldi. Bu oyun PS4 Pro destekli olarak piyasaya çıkacak. Ne fiyat farkı ne de başka bir şey olmadan sallıyorum 329TL olacak oyunu alan PS4 kullanıcısı rahat oynarken, hazır patchi sayesinde PS4 Pro’ya gelen ekstra görüntü paketi ile PS4 Pro oyuncusu 4K ve HDR ile yüksek fps deneyimi ile oynayabilecek.

Eski örneğimize dönelim. Bir PC oyunu aldığınızda nasıl 2.000TL ve altı için ayrı üzeri için ayrı oyunlar yoksa, aradaki fark grafik ayarlarındaki Low-Medium-High-Ultra ise aynı şekilde olacak. PS4 Pro bir oyunu High ve Ultra’da 4K ile gösterecekken, PS4 Medium ve HDR olmadan gösterecek diyebiliriz.

İleride de hiçbir şekilde “Arkadaşlar PS4 yetersiz, PS4 Pro’ya özel oyun yapıyoruz” durumu da olmayacak. Sonuçta geliştiriciler oyunu PS4’e göre yaparken PS4 Pro’ya göre de grafik geliştirmesi sunacaklar.

Oyun Yapımcılarının Önemi

Bu noktada hemen bir başlık daha açmak gerekli. Çünkü gelecek oyunlarda PS4 ile PS4 Pro arasındaki sunacağı görüntü farkı tamamen oyun geliştiricilerinin elinde olacak. Eğer sağlam çalışırlarsa PS4 ile PS4 Pro arasındaki görüntü kalitesi ve akıcılık farkı artacakken bazı oyunlarda neredeyse hiç fark olmayacak. PS4 Pro’nun nimetlerini kullanan geliştirici ön planda olacak yani.

Ama PlayStation yeni ara konsolunu daha fazla sattırmak amacıyla bunu geliştiricilere önerecektir eminim. Yani birçok oyunda Medium-Ultra arasında fark varmış gibi olacakken, bazılarında Medium-High, High-Ultra arasında olan farklar gibi düşük olacaktır. Ama sonuç olarak aynı oyunlar, aynı fiyatlarla hem PS4’te hem de PS4 Pro’da oynanabilecek.

DualShock 4 Farkı

Aslında teknik olarak bir fark olmasa da PS4 Pro içinden çıkan DualShock 4 ile PS4’ün DualShock 4’ü arasında ufak bir fark var. O da ortadaki panelin tepesine yerleştirilmiş olan ledler ile kontrolcünün üst tarafında olan led ışıklandırmayı sizin de görmenizi sağlıyor. Büyük ya da mühim bir detay değil, ancak bahsetmeden geçmek istemedim.

Hatta tahminime göre bu süreçten sonra mağazalara gelecek yeni parti DS4’ler de bu şekilde olacaktır. Ancak ister üstünde ikinci bir led paneli olan PS4 Pro versiyonu olsun, isterseniz klasik PS4 versiyonu olsun tüm DS4 kontrolcüler tüm PS4 modellerinde rahatlıkla kullanılabiliyor. Yani bir fark yok diyebiliriz.

PlayStation VR Sorunsalı

Oyunlar demişken 2017’de Sony’nin coşturacağı PSVR’a da değinmeden geçmeyelim o halde. PS4 Pro’nun PSVR deneyimi ile PS4’ün PSVR deneyimi arasında da fark olacak. PlayStation Türkiye ve Amerika kanallarının yaptıkları açıklamayı dikkate alacak olursak PS4 ile PSVR oynarken sorun yaşamayacaksınız.

Hatta bu noktada çok güzel bir örnek var. 10 Kasım öncesinde Lütfi ile özellikle Gamescom’da ve IFA’da birkaç kez deneyip sizlere aktardığımız PSVR oyunlarını övmüştük. Hatta laf aramızda Oculus Rift ve HTC Vive’ı da dahil edecek olsak bile bizim favorimiz PlayStation VR olmuştu. E bunu PS4 ile yapan PlayStation, PlayStation Pro ile daha akıcı, ani kafa hareketlerinde görüntünün şaşmadığı, oynarken size rahatsızlık vermeyen bir oyun deneyimi vadediyor olacak.

Genel Değerlendirme, Fiyatlar ve Sonuç

Evet, genel olarak sizlere aklınıza gelebilecek tüm detaylarıyla PS4 ile PS4 Pro arasındaki farkları, PS4’ten geçilip geçilemeyeceğinden bahsettim.

Şimdi ise bir genelleme yaparak özet geçmek gerekirse; PlayStation 4 Pro dediğimiz bu yeni konsol yeni nesil değil, PlayStation 4’ten farklı oyunlar içermeyecek ve sadece daha iyi fps değerinin yanı sıra 4K ve HDR desteği sunacak. Ancak bunun için tam performans verebilecek fiyatı yüksek 4K HDR televizyonlar şart.

Fiyatlarına bakacak olursak eski kasa ve slim dediğimiz yeni kasa 500GB PS4 1.299TL’den, yeni kasa, yani Slim’in 1TB versiyonu 1.499TL ve PlayStation 4 Pro ise 1TB olarak 1.699TL’den satılıyor.

Bu bağlamda hali hazırda PS4 sahibi iseniz gerekli şartları sağlıyorsanız PS4 Pro’ya geçiş mantıklı, ama diğer türlü şahsen tavsiye etmiyorum. Ama yeni konsol alacak olup 1.700TL’ye çıkabilecek bir bütçeniz varsa elbette almışken PS4 Pro almak daha mantıklı. 4K TV’niz olmasa da daha akıcı oyun deneyimi sunacak nasılsa. İleride 4K HDR TV de edinerek kendi kendinize seviye atlatabilir, yeniden bir konsol almış hissiyatı yaşayabilirsiniz.

Bu bağlamda karar vererek hangi PS4 versiyonunu istiyorsanız onu alabilirsiniz. Hatta ufak bir tüyo olarak yeni bir konsol alacak olup bütçeniz kısıtlı ise PS4 Pro almak için mevcut PS4’ünü satacak olan kişilerden temiz bir PS4 almanız bütçeniz açısından daha iyi olacaktır.

Evet, böylece uzuun bir yazı ile sizlere PS4 ile PS4 Pro’nun farklarından bahsetmiş olduk. Kafanıza takılan soruları tabiki yorumlar bölümünden sorabilirsiniz. Kritik bir soruyu atlamış isem gelen yorumlara göre o maddeyi de yazıya eklemiş oluruz.

Hepinize iyi oyunlar!

13
4
4
2
1
Emoji İle Tepki Ver
13
4
4
2
1