Koç ve Sabancı Holding Arasındaki Rekabetin Kazananı Nasıl Koç Holding Oldu? (Hem de 11 Milyar Dolar Fark Atarak!)

5
2
0
0
0
Türk iş dünyasının iki devi, Koç ve Sabancı Holding, kıyasıya bir rekabet içerisindeydi. Yıllar boyunca birbirlerine karşı üstünlük kurmak için mücadele eden bu iki dev, bugün bambaşka bir noktada. Peki, Sabancı'nın uzun süre önde olduğu bu yarışta, Koç Holding nasıl Sabancı’yı geride bıraktı dersiniz?

Türk iş dünyasında ismini duyurmayı başarmış sayılı büyük holdingler arasında yer alıyor Koç ve Sabancı Holding. Ticari faaliyetlerine başladıkları ilk yıllardan bu yana hep kıyasıya bir rekabet hâlinde olan bu iki devin yarışı Koç’un arayı açmasıyla sonlandı.

Öyle böyle bir arayı açmaktan bahsetmiyoruz. Koç’un piyasa değeri 16.85 milyar dolarken, Sabancı’nın piyasa değeri 5.86 milyar dolar.

Peki Koç Sabancı’yı nasıl geride bıraktı? Eskiden başa baş giden bu yarışta ne değişti dersiniz?

koç holding

İkilinin geçmişteki rekabetinin seviyesini anlamak için 2000 yılında bir yolculuk yapalım.

O dönem başa baş giden rekabette Koç Holding'in cirosu 6.6 milyar dolar, Sabancı Holding'in cirosu ise 5.6 milyar dolardı. Aralarındaki fark sadece 1 milyar dolardı ve çalışan sayıları da oldukça yakındı.

Daha da geriye gidersek, örneğin 70'li yıllarda, Sabancı Holding'in Koç'un önünde olduğu dönemler de yaşandı.

Aslında Koç’un kaderi yaptığı iki kritik satın almayla değişti.

tüpraş

Koç Holding, 2005 ve 2006 yıllarında gerçekleştirdiği iki kritik satın alma ile büyük bir dönüşüm yaşadı. Tüpraş'ı ve Yapı Kredi Bankası'nı satın alan Koç, bu hamleler ile enerji ve bankacılık sektörlerinde büyük bir atılım gerçekleştirdi.

O dönem bu satın almalar oldukça riskliydi, hatta Koç Tüpraş’ı alabilmek için Migros’u satmak zorunda kalmıştı.

Bu sayede de attığı stratejik adımlar, Koç'un bugün Türkiye'nin en büyük sanayi şirketi pozisyonuna getirdi.

Buna ek olarak küresel bir şirket olmayı bir vizyon hâline getirerek bu konuda yatırımlarını çoğalttılar ve çeşitli iş birlikleri yaptılar.

Özetle, Koç Holding yaptığı stratejik yatırımlar ve küreselleşme konusundaki vizyonu sayesinde Sabancı’yı âdeta solladı…

Koç ve Sabancı ile ilgili diğer içeriklerimiz: 

5
2
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
5
2
0
0
0