55
8
8
7
4
Şu ana kadar insanlık tarihi iki kez Dünya Savaşı görmüş durumda ve her iki savaşta da yaşanan kayıpların haddi hesabı yok. Her şeyiyle insanoğlunun tecrübe edebileceği en kötü deneyimlerden olan savaş, iş teknolojiye geldiğinde ise bir fırsata dönüşebiliyor. Pek çok bilim insanı, savaş esnasında geliştirdikleri çılgın silahlar ile savaşın kaderini değiştirmeyi amaçlıyor. Tabii bu silahların çoğu prototip aşamasında kalmaktan öteye gidememişler ancak yine de, gerek tasarımları ve gerek işlevleri ile hepsi birbirinden ilginç.
Vespa 150 Tap
Vespa 150 Tap

Fransız paraşütlü birlikleri için yapılmış ve hareket halinde ateş edebilen scooter.

Yarasa Bombası
Yarasa Bombası

Amerika tarafından II. Dünya Savaşı için geliştirilen bu bombada tam 1000 farklı bölmede bulunan yarasalar mevcut ve bu yarasaların üzerlerinde küçük bombalar bulunmakta. Amaç, bomba atıldıktan sonra serbest kalacak ve etrafa dağılarak binaların çatılarına ya da benzeri yerlere gidecek yarasaların bombalarını aktif hale getirip bir şehri yerle bir etmek.

Operasyon Akustik Kedicik
Operasyon Akustik Kedicik

CIA tarafından yapılan plan şöyleydi; kedilerin kulaklarına mikrofonlar, kafa taslarına da radyo alıcıları yerleştirmek ve böylece Rusları gizlice dinleyebilmek. Fakat bu plan doğrultusunda kulaklarına ve kafatasına mikrofon ile radyo alıcısı yerleştirilip, ilk resmi teste gönderilen kedi, park ve sokaklarda dolaşıp CIA'in insanları dinleyebilmesini sağlamak yerine bir anda yola fırlamış ve bir taksi tarafından ezilmiştir.

"Who Me" Koku Bombası
"Who Me" Koku Bombası

"Who Me", yine Amerika tarafından II.Dünya Savaşı'nda Almanlara karşı kullanılmak için geliştirilmiş ve ağır şekilde insan dışkısı gibi kokabilen bir koku bombasıdır. Amaç ise Alman askerlerini aşağılamak ve morallerini bozmaktır. Fakat Who Me, bombayı karşı tarafa atan askerlerin de aynı kokuya maruz kalması ve kokunun üzerlerine sinmesi yüzünden kısa sürede kullanımdan kaldırılmıştır.

Ölüm Öpücüğü
Ölüm Öpücüğü

Aslında bu silahı ajanlık, casusluk vb. temalı filmlerde mutlaka görmüşsünüzdür. Ruslar tarafından Soğuk Savaş döneminde yapılan 'Ölüm Öpücüğü'nün olayı, içinde tek bir adet mermi bulunan ve bu mermiyi öldürücü şekilde ateşleyebilen ruj görünümlü bir silah oluşu. 

Paris Silahı
Paris Silahı

I.Dünya Savaşı'nda Almanlar tarafından Fransızlara karşı kullanılan 'The Paris Gun', insan tarafından yapılmış ve fırlattığı top, stratosferi geçebilen ilk silah olma özelliğini de taşır. Buna karşın nişan alma konusunda oldukça kötü olan silah, savaş boyunca ihtişamı sayesinde düşmanda tedirginlik yarattığından psikolojik bir silah olarak kullanılmıştır.

Kıvrımlı Türek
Kıvrımlı Türek

Naziler tarafından duvarların köşeleri ya da üstlerinden, kafanızı çıkarmadan ateş etmek için geliştirilen bu ucu kıvrımlı tüfekler, beklenen sonucu veremedi. Sebep çok belli; o sadece çizgi filmlerde olur.

Zıplayan Bomba
Zıplayan Bomba

Tıpkı suda sektirilen taş mantığı gibi, Nazi uçaklarından denize bırakılan bu 4 tonluk bomba, suyun üzerinde sekmeye başlayarak belli bir ivme kazanıyor ve ilerliyor. Daha sonrasında yeri daha önceden tespit edilmiş denizaltının üstüne geldiği an batmaya başlayarak patlıyor.

İnsan Yakalayıcısı
İnsan Yakalayıcısı

Genellikle 18. yüzyılda Avrupa'da kullanılan bu şeyin amacı, at üstünde giden birini yakalayarak yere indirmekti. O dönemlerde çoğu kişi zırh giydiğinden, silahın üstündeki oklar yakalanan kişiyi öldürmüyordu.

Bulgar Şemsiyesi
Bulgar Şemsiyesi

İç kısmında zehirli, küçük bir ok olan bu şemsiye, uç kısmından bu oku firlatarak kurbanın vurulmasını sağlıyor. Özellikle suikastlerde kullanılan şemsiye, 1978 yılında muhalif bir Bulgar yazarın da ölümüne neden olmuştu. Bir arı tarafından sokulduğunu düşünen yazar, zehir nedeniyle 3 gün sonra ölmüştü.

Wagh Nakha
Wagh Nakha

Eski çağlarda Hindistan'da kullanılan bir silah. Bir nevi antik Wolverine pençesi de denebilir.

Lazer Uçağı
Lazer Uçağı

İlk olarak 2007 yılında prototip olarak test edilmiş Boeing YAL-1 uçağının amacı, sıkıştırılmış enerjinin yıkıcı gücünü bir lazer olarak kullanarak hedeflerini yok etmekti.

Arşimet'in Pençesi
Arşimet'in Pençesi

Antik Yunanlar tarafından Romalılar'a karşı yapılan savaşlarda kullanılan bu silah, surlara yaklaşan düşman gemilerinin uç kısımlarından yakalanıp batmasını sağlayacak pozisyona getirilmesinde kullanılıyordu. Gerçekten fantastik bir silah.

Habakkuk
Habakkuk

Odun hamuru ve suyu karışı ile elde edilen özel bir materyalden yapılması plananan bu gemi, dondurulduğunda buzdan çok daha uzun bir erime süresine sahip olacaktı ve denizin derinliklerinde bir buz kütlesi gibi radarlara yakalanmadan dolaşacaktı. İngilizler tarafından tasarlanan Habakkuk, II. Dünya Savaşı'nda Almanlara karşı kullanılacaktı fakat tasarım, yüksek maliyeti nedeniyle hayata geçirilmedi.

Güneş Silahı
Güneş Silahı

Almanlar tarafından yine II.Dünya Savaşı sırasında ortaya çıkmış projelerden biri olan Güneş Silahı'nın amacı, şehirleri yakmak, ülkelerin ve şehirlerin su kaynaklarını kurutmaktı. Mutlaka siz de yapmışsınızdır; bir büyüteci Güneş ışığına doğru açıda tutarsanız, belli bir noktada toplanan ışık bir süre sonra o noktayı yakmaya başlayacaktır. Almanların projesi de tam olarak buydu. Dünya yörüngesine gönderilecek bir uydu, Güneş ışınlarını toplayarak büyüteç misali bu ışınları tek bir yere odaklamak ve orayı tabiri caizse cehenneme çevirmek.

Sovyet Bombacı Köpekler
Sovyet Bombacı Köpekler

Sovyetler tarafından eğitilen bu köpeklerin görevi, savaş esnasında tankların alttlarına girerek üzerlerinde bulunan bombaları patlatmalarıydı. Fakat eğitimi sürekli olarak hareketsiz tanklar üzerinde yapan köpekler, savaş esnasında hareket eden tanklara yaklaşmaktan korktular. Hatta bazıları onları tanklara gönderen Sovyet askerlerinin yanlarına geri dönmüş ve zaman ayarlı bomba Sovyet askerlerinin canını almıştır.

Silah Yüzük
Silah Yüzük

19. yüzyılda özellikle kadınlar tarafından kullanılan bu minik silah, öldürücü etkisi olmasa da teneke bir kutuyu delebilecek güçte mermiler ateşleyebiliyordu.

Mikrodalga Ateşleyicisi
Mikrodalga Ateşleyicisi

Öldürücü bir silahtan ziyade caydırıcı bir silah olan mikrodalga ateşleyicinin amacı, kalabalık grupları ya da düşman askerlerini ciddi oranda rahatsız ederek ve savaşamayacak duruma gelmelerini sağlamak.

Mızıka Tabancası
Mızıka Tabancası

Sanılanın aksine müzik aleti süsü verilmiş, bir tür ajan silahı falan olmayan bu tabancıyı enteresan kılan tek şey, sadece mızıkaya benzer şarjörü ile ilginç tasarımı.

Kuzey Kore'nin El Feneri Silahı
Kuzey Kore'nin El Feneri Silahı

El feneri görünümlü bir silah olan bu alet, ilk olarak 2011 yılında yakalanan Kuzey Koreli bir suikastçinin çantasında bulunmuştur.

Kaynak

55
8
8
7
4
Emoji İle Tepki Ver
55
8
8
7
4